VT Farm - шаблон joomla Форекс

1.5 Конструктивне виконання генераторів змінного струму та їх технічні характеристики.

Типовий генератор змінного струму з електромагнітним збудженням моделі 37.3701 установлено на автомобілях Волзького автомобільного заводу ВАЗ-21083, ВАЗ-21093 та інших моделях цього заводу (рис. 1.5). Номінальна напруга - 14 В, потужність - 750 Вт, номінальний струм55 А, ресурс - 125 тис. км пробігу автомобіля. Генератор складається зі статора 21, ротора 8, кришки з боку контактних кілець 1, випрямного блока 2 і шківа з вентилятором 15. Пакет статора зібрано з пластин електротехнічної сталі, завтовшки 1 мм, з'єднаних зварюванням у чотирьох точках. Трифазну обмотку статора 22 розміщено в пазах напівзакритої форми. Обмотка триплощинна, двошарова; фазові обмотки з'єднано подвійною зіркою. Кількість витків у фазі становить 54, діаметр проводу фази - 1,0 мм, опір фази в холодному стані - 0,155 Ом. Ротор містить вал 8, обмотку збудження 20, дзьобоподібні полюси 16 і 23 та контактні кільця 5. Обмотку збудження ізольовано від полюсів пластмасовим каркасом, а її кінці припаяно до контактних кілець і виведено на затискач 11. Щоб запобігти прокручуванню й міжвитковому замиканню, обмотку слід просочити лаком, а зібраний ротор для зниження вібрації треба збалансувати у двох площинах. Динамічний дисбаланс у кожній площині не перевищує 4 г ем. Обмотка у холодному стані має опір 2,6 Ом. У кришках генератора 1 і 19, що відлиті з алюмінієвого сплаву, розміщено кулькові підшипники 6 і 18, а для запобігання прокручуванню зовнішньої обойми кулькового підшипника в рівчаку кришки з боку контактних кілець поставлено гумове кільце. Кришки мають вентиляційне вікно. З боку приводу кришку обладнано сталевою шпилькою 14 кріплення зовнішньої планки генератора й армованою сталевою втулкою 25 у кріпильній лапі генератора. У кріпильній лапі генератора з боку контактних кілець розміщено армовану втулку 26, яка запобігає утворенню осьового зазору під час закріплення генератора на двигуні. На кришці з боку контактних кілець розміщено щіткотримач із двома щітками 13, конструктивно з'єднаний з інтегральним регулятором напруги 12, випрямний блок 2 із трьома додатковими діодами для живлення обмотки збудження та забезпечення контролю за роботою генератора й заряджанням акумуляторної батареї, шумоприглушувальний конденсатор 7 ємністю 2,2 мкФ.

 Screenshot 11

 

 

 

Рис. 1.5. Схема генератора 37.3 701: 1 - кришка з боку контактних кілець; 2 - випрямний блок; 3,4- його вентиль і гвинт кріплення; 5 - контактне кільце; б - задній кульковий підшипник; 7 - конденсатор; 8 - вал ротора; 9, 10- виводи «ЗО» і «61» генератора; 11 - вивід «В» регулятора напруги; 12 - регулятор напруги; 13 - щітка; 14 - шпилька кріплення генератора до натяжної планки; 15 - шків із вентилятором; 16, 23 - полібснГнщашчміки ротора; 17 - дистанційна втулка; 18 - передній кульковий підшипник; 19 - кришка з боку приводу; 20, 22 - обмотки ротора і статора відповідно; 21 - статор; 24, 26 - буферна і підтискна вщулкиьідровідно; 25. втулка

Протяжну вентиляцію генератора забезпечує відцентровий вентилятор 15, закріплений на валу ротора за допомогою сегментної шпонки. Інші типи російських генераторів мають той же принцип дії і конструкцію аналогічну розглянутій вище і відрізняються від неї, як правило, потужністю, габаритними розмірами або конфігурацією окремих деталей. Технічні характеристики російських генераторів змінного струму наведені в таблиці 1.1.

Screenshot 12

 

 

Провідними європейськими фірмами з виробництва автомобільних генераторів є фірми Воsh (Німеччина). Фірма Воsh комплектує своїми генераторами автомобілі, що випускаються в Німеччині: Мегsedes, ВМW,  Ореl та інші.

Представником європейських генераторів є генератор, зображений на рис. 1.6.

 Screenshot 13 generator bosh 

Рис 1.6 генератор  фірми Воsh (Німеччина)

1 - шків; 2, б - передня та задня кришка; З - вентилятори; 4 - статор; 5 - обмотка збудження; 7 - вузол щіткотримач-регулятор напруги; 8 - захисний кожух; 9 - контактні кільця; 10 — випрямляючий блок; 11 - кріпильна лапа; 12 - пластмасовий стакан

 

Магнітна система цих генераторів дванадцятиполюсна. Статор 4 виготовляється шляхом навивки сталевої стрічки на ребро, має 36 напівзакритих пазів з ізоляційним покриттям, виготовленим шляхом напилення. Опір обмотки збудження на різних типах генераторів різний і знаходиться в межах 4,5-2,6 Ом. Різна потужність генераторів забезпечується зміною обмоткових даних статора та ротора (число витків та діаметр проводу). Випрямний блок 10 складається з двох алюмінієвих або мідних тепловідводів товщиною 2,5.. .3 мм в отвори яких запресовані силові діоди відповідної полярності. Кожний з цих діодів розрахований на струм 30 А. Якщо генератор виробляє струм більше 90 А то застосовується блоки з подвоєним числом діодів (по 2 діоди паралельно). Додаткові діоди для обмотки збудження монтуються в пластмасовому корпусі, кожний з них розрахований на струм біля 2 А. Зовнішні виводи випрямного блоку виходять з генератора через відповідні вікна і отвори в кришці. У вікно кришки з боку контактних кілець вставляється та кріпиться двома гвинтами об'єднаний в нерознімну конструкцію вузол 7 "щіткотримач-регулятор напруги". Для зняття та установки цього вузла знімати генератор з двигуна немає потреби.двох каналах щіткотримача розміщені мідно-графітові щітки з канатиками та нажимні пружини. Поперечний переріз щіток 5x8мм. В процесі експлуатації щітки зношуються і при виступаючій висоті менш 5 мм мають бути замінені новими для виключення їх замикання і відмови генератора. Контактні кільця 9 генераторів мають діаметр 32, 28 або 15,5 мм в залежності від типу генератора. В опорах ротора фірма ВозсЬ застосовує кулькові підшипники з двохсторонніми гумовими ущільнювачами. Для виключення прокручування зовнішньої обойми підшипника в гнізді кришки з боку контактних кілець використовується хвиляста стальна пружинна шайба або пластмасовий стакан 12 в якому розташоване зовнішнє кільце. Розміри підшипників, що визначають їх роботоздатність, можуть мінятися на одному і тому ж генераторі в залежності від величини навантаження від привідного паса та вимог щодо надійності автомобіля. Привідні шківи 1 генераторів сталеві штамповані, розміри їх та число канавок залежать від передаточного відношення приводу і потужності що передається ременем. Генератори фірми ВозсЬ розраховані на велике передаточне число приводу (2,5-3,0). Тому струм, що віддається генератором на холостому ходу фірма вказує при частоті обертання вала генератора 1800 (замість 1500) хв 1 . Максимальна частота обертання вала досягає 18000 хв"1 . Всередині генератора встановлюються два вентилятори 3. Схема вентиляції двохпоточна. Охолоджуюче повітря входить в генератор з двох торців, а вже нагріте викидається через вентиляційні щілини на циліндричній поверхні кришок.

 

Таблиця 1.2 Основні параметри генераторів фірми Воsh (Німеччина)

Screenshot 15

Індукторні безщіткові генератори застосовуються там де є вимоги надійності та довговічності, головним чином на тракторах магістральних тягачах, міжнародних автобусах і т.д. Підвищена надійність цих генераторів забезпечується тим, що в них відсутній щітково-контактний вузол що зношується та забруднюється, а обмотка збудження нерухома. Представником російських індукторних генераторів може служити генератор 15.3701 (рис. 1.7) який встановлюється на тракторах Т-150, Т-150К, ДТ-175С та інших.

 

Screenshot 16

Electric motor 

Рис. 1.7. Генератор 15.3701 1 -регулятор напруги; 2 - випрямний блок; 3 - задня кришка; 4 - статор; 5 - передня кришка; 6 - кришка кулькового підшипника; 7 - шпонка; 8 - шків; 9,15 - кулькові підшипники; 10 - втулка; 11 - котушка збудження; 12 - котушка п 'ятифазної обмотки статора; 13 - ротор; 14 - стяжний болт; 16- крильчатка; 17 - кришка випрямляча

Генератор представляє собою безконтактну п'ятифазну одноіменно-полюсну машину з одностороннім електромагнітним збудженням та випрямним блоком БПВ-12-100. Статор 4 виготовлений з листової сталі, має 10 зубців, на яких закріплені котушки обмотки 12. З'єднання котушок у фазі - послідовне. Кінці фаз виведені Задня кришка 3 відлита з алюмінієвого сплаву і має лапу для кріплення генератора. Котушка збудження 11 розташована в передній кришці і представляє собою сталеву втулку із фланцем і обмоткою, кінці якої виведені гнучкими монтажними проводами з наконечниками через статор, задню кришку і корпус випрямляча і приєднані: один - до додаткового виводу генератора, другий - до клеми III регулятора напруги. Випрямний блок 2 типу БПВ-12-100 складається із силового випрямляча, додаткового випрямляча, блоку регулятора напруги та перемикача посезонної настройки «Зима-Літо». Конструктивно силовий та додатковий випрямлячі змонтовані в одному корпусі, а блок регулятора напруги 1 та перемикач посезонного регулювання напруги змонтовані на кришці випрямляча 17. В корпусі випрямляча закріплено п'ять діодів оберненої полярності, а в пластині - п'ять діодів прямої полярності. Виводи діодів прямої та оберненої полярності попарно з'єднані за допомогою шин з виводами фазних обмоток статора. Додатковий випрямляч складається із трьох діодів прямої полярності запресованих в шини, з'єднуючі попарно діоди прямої і оберненої полярності силового випрямляча і забезпечує автоматичний захист акумуляторної батареї від розряду на обмотку збудження генератора при непрацюючому дизелі. Кришка випрямляча 17 - сталева, штампована. На ній розміщено інтегральний регулятор Я112-Б,гнучкими проводами з наконечниками. Ротор 13 складається із пакета шестипроменевих зірок, напресованого на вал. Передня кришка 5 - сталева, штампована. До неї приварені втулка 10 для розташування підшипника і дві лапи, одна з яких служить для регулювання натягу ременя, а друга - для кріплення генератора.

Последнее изменениеВторник, 24 декабря 2019 14:21

Оставить комментарий

Наверх